Ukrainian Man in New York

Нью-Йорк: оренда квартири

life in new york, new york, rental

Як і обіцяав, розповідаю про особливості оренди квартири в Нью-Йорку. Це не буде таємницею, якщо я повідомлю, що Нью-Йорк одне з найдорожчих міст світу. Це правда. Тому ми не стали розраховувати на те, що ми зніматимемо квартиру десь в центрі або приємному для очей нью-йоркському таунхаусі. Звісно, на нас тиснув стереотип “квартира з цегляною стіною”, але здоровий глузд таки переміг.

Хочеться одразу зазначити, що в США рахують не кімнати, а спальні. Тому 1 bedroom apartment на наш манер буде 2-кімнатна квартира. Але тут треба бути обережним, тому що в оголошенні можуть написати 1BD FLEX, а це означає, що це це велика студія, яку можна перетворити на 1-спальну. Оскільки у нас 3 люедй в сім’ї, то ми вирішили знімати 1bd apartment. По ціні в НЙ це означає, що менше, ніж за $1000 таку квартиру майже нереально знайти. Чим ближче до Манхеттена, тим ціни дорожче. В центрі можуть сягати і більше $20 000 за квартиру на місяць….

Тому нашою основною проблемою було вибрати район для проживання. Можна скільки завгодно дивитися в інтернеті і читати відгуки про райони, але доки вживу не побачиш - не складеш свою думку. Адже тут грає роль усе - чи близько метро до будинку, чи є навкруги хороші продуктові магазини, дитячі майданчики тощо.

Також під час пошуку інформації про райони відкрив для себе нове поняття - commute, тобто час добирання на роботу. Для середньостатистичного ньюйоркця це близько 40 хвилин. Але я певен, що насправді не всім так щастить і деякі добираються 1.5 години (приблизно стільки їхати з Брукліна в Midtown). Я розраховував на комьют до години. Бо якось не хотілося проводити 3 години свого часу під земелю (або над нею). І фактично він у мене зараз складає 50-60 хвилин. 5 хвилин до метро. 30-35 хвилин іде потяг. 10 хвилин до роботи. І, звісно, саме очікування на потяг.

Не маловажливою інформацією є також расова складова мешканців району. Бо можеш дивитися поверхнево, що район наче непоганий - поряд з парком. Але потім виявиться, що ти живеш один серед афроамериканців, чи то пак негрів. Я не маю на увазі жодних расистських підтекстів, але ці люди можуть бути ментально різні з тобою. Приміром, більш шумно проводять своє дозвілля, ніж ти звик - і тобі доведеться це терпіти тощо.

В цьому дуже допомогла карта від New York Times - http://projects.nytimes.com/census/2010/explorer. На ній дуже чітко видно Гарлем на півночі від Central Park - величезна синя пляма.


До того, як я приїхав, у мене вже жили колеги з України в Washington Heights (Манхеттен) та в Bay Ridge (Бруклін). Звісно, кожен радив свій район :) Також ми багато питали про особливості районів на російськомовних форумах. В результаті ми для себе визначили райони, які варто подивитися перед тим, як шукати квартиру.

На момент приїзду в Нью-Йорк у нас був такий перелік районів:

  • Park Slope, Bay Ridge, Sheepshead Bay (Brooklyn)
  • Washington Heights (Manhattan)
  • Hoboken (New Jersey)

Після того, як райони обрані, можна починати шукати квартиру. Звісно всі ці пошуки це скоріше огляд ринку, розуміння цін та того, що ти можеш за цю ціну отримати.

Я для себе виділив такі сайти для пошуку квартир: http://www.padmapper.com - Сервіс, побудований на основі Google-мапи. Дуже зручно шукати квартири в потрібному тобі районі - бо можеш одразу подивитися, чи близько квартира до метро чи парку тощо + є фільтрація за різними параметрами. Також сайт одразу показує, наскільки ця квартира дорожче, ніж в середньому в цьому районі.

http://streeteasy.com - Ще один чудовий сайт. Дозволяє дивитися всю історію з продажу/оренди квартир по будинку. Таким чином, можна подивитися, які ще є квартири в цьому будинку, яка динаміка цін на оренду тощо.

Також при оренді треба звертати на тип будинку.

Виділяють 3 типу будинків (може й більше): 1 - Rental Building - це коли якась компанія купує/будує будинок і здає квартири в оренду. Керування та підтримку будинку здійснює Landlord. Часто в таких будинках ви платите лише за газ та електрику. А опалення, гарячу воду платить Landlord. 2 - Co-op - кооператив (привіт з минулого!). В такий будинок буває складно потрапити, бо кандидатуру на оренду має підтвердити Правління кооператива. В одному з районів нас попередили, що кооператив, де ми дивилися квартиру, бере за обробку заявки $800. Тобто це дуже треба хотіти потрапити туди :) 3 - Condo - кондомініум. Фактично це спілка власників будинку. Напевно, це можна прирівняти до наших ОСББ. Ремонт, прибирання тощо робиться за рахунок спільних грошей власників квартир.

Готуйтеся до того, що вам доведеться за раз заплатити від 2-3 місячних плат. Дуже поширеним явищем є Broker Fee та Security Deposit, які дорівнюють місячній оренді кожен. Інколи можна побачити в оголошенні No fee. Це означає, що або власник, або компанія самі заплатять broker fee. Часто це роблять, якщо хочуть, щоб квартира пішла звидко з ринку. Також з додаткових витрат можуть бути Application Fee - це гроші, які з вас беруть, щоб обробити вашу заявку - може бути $50, $100 - вони вам не повертаються в разі чого. І дуже рідко можуть попросити $500 - щоб зняти квартиру з ринку - але ці гроші просто є гарантією, що ви знімете квартиру - і вони будуть зараховані в якості орендної плати.

А тепер найцікавіше. Часто ставляться певні вимоги до орендарів. А саме - річна зарплата має складати не менше 40 місячних орендних плат. Приміром, якщо ви шукаєте квартиру за $2000, то будьте готові заробляти $80 000 на рік. А також вимагають хорошу кредитну історію. Це означає, що будь-яка людина, яка лише приїхала до США, взагалі не має цієї кредитної історії. І тоді починають випливати деякі негативні моменти. Інколи вам просто відмовлять. Інколи попросять 6 місяців Security Deposit - і це при тому, що ці гроші ви зможете отримати не раніше, ніж закінчиться оренда. Просто таким чином компанії намагаються себе убезпечити від ситуації, коли орендар не може платити. Бо за законом вони не зможуть вас просто так вигнати на вулицю - особливо, якщо ви з дітьми.

Також є проблемою знайти, щоб і квартира подобалась, і була pets friendly. Наприклад, в кооператив або кондомініум можуть не взяти, бо Правління або Спілка не захоче, щоб ви тримали собаку/кішку. Або можуть попросити за це додатковий депозит (наприклад, $500).

Додатково від вас вимагатимуть лист від роботодавця із зазначенням вашої річної зарплати, останні надходження коштів на рахунок, рекомендацію (яку може зробити роботодавець).

Оренда зазвичай заключаєтья на 1 чи 2 роки. Після закінчення оренди, якщо ви залишаєтеся, то можуть підняти оренду плату в залежності від ситуації на ринку. Розірвати оренду просто так вони також не можуть. Щоб не продовжити вам угоду - має бути дуже вагома підстава.

Деякі старі квартири, які були побудовані з 1947 по 1974, є рент-стабілізованими (rent stabilized apartments) - це означає, що вам не зможуть підняти оренду більше ніж на якийсь відсоток. Це може знадобитися тому, хто планує довго знімати.


Ми прелетіли в Нью-Йорк у п’ятницю, щоб мати можливість походити по районах і зрозуміти, в якому з них нам справді захочеться поселитись.

В неділю ми пішли гуляти в Бруклін і заради цікавості подивилися, де в тих районах буде Open House - тобто вільний перегляд будинку без попередньої домовленості. Виділили для себе декілька квартир і з одним брокером вдалося домовитися через email. І це при тому, що жодного в нас не було ще американської SIM-карти.

Ми пішли пішки з готелю в Soho аж у Бруклін - дуже хотілося пройтися по Бруклінському мосту. Оскільки я завжди керуюся в таких випадках маршрутами, які будує Google Maps - нам довелося пройти через China Town - який впритул підступав під стіни готелю. Дуже схоже було, що потрапили на Троєщину. Спритні китайці пропонували нам “Watches, watches, rolex rolex”, а також показували буклети з сумками Chanel та Louse Vuitton, які можна було купити дешевше, ніж аналоги :) Загалом в China Town - зовсім інше життя - щось на зразок Brighton Beach - локальна комуна, якій комфортно, бо все довкола рідною мовою, в магазинах рідні продукти, вказівники продубльовані китайською…

Зробивши маленький крюк, оскільки ми зайшли знизу від мосту і довелося підніматися вгору, ми попрямували в бік Брукліна. Міст чудовий. Відкривається гарний вид на Downtown. Пішоходна верхня частина відділена від дороги. Також на мосту зроблені велодоріжки - але доволі вузько, бо велосипедисти ділять їх з пішоходами. Я певен, коли потеплішає, по мосту гуляти буде набагато приємніше.

Ми випили каву Starbucks в Brooklyn Downtown, скористалися їхнім інтернетом. І пішли дивитися першу квартиру на Prospect Heights (http://g.co/maps/7wm3p). Чесно кажучи, район нам не дуже сподобався. Він був трохи мрачнуватий. І лише в районі самого будинку він ставав більш-менш приємним. І на першій квартирі ми і зіткнулися з тим, як важко зняти іноземцю квартиру - у мене тоді ще не було жодного паперу. Фактично ми просто описували нашу ситуацію (ми лише другий день в США, у нас є job offer, така-то зарплата, у нас собака тощо). В результаті брокер, посміхаючись занадто розтягнутою американською посмішкою, подзвонила лендлорду, який забажав 6 місяців security deposit. На що ми відповіли - thank you very much, bye bye.

Наступні 2 квартири були на сусідніх вулицях в районі Park Slope. Коли ми потрапили в Park Slope - ми просто закохалися в цей район. На сході він межує з Prospect Park, в який ми увійшли з півночі та вийшли згодом на вулички з таунхаусами. Взагалі дуже цікава структура Нью-Йорка. У нього є Avenue, які більш широкі, шумні та активні. А є вулиці - по яких рідко їздять і вони затишні та спокійни. Таунхауси переважно стоять саме на вулицях. І ми були напередодні різдва - на багатьох з них були ліхтарики і це все так передавало настрій свята, що нам просто дуже сильно захотілося зняти саме в цьому районі квартиру. Адже в парку можна буде і гуляти, і їздити на велосипедах (ми вже помітили там велодоріжки). В Park Slope багато магазинів з органічною їжею, проходять базари, де фермери продають свою продукцію напряму тощо.

Загалом Park Slope більш американський, тому і ціни там дорожче. Як-то кажуть, коли у американців з’являються діти, вони переїжджають до Брукліна. Сердня ціна на однокімнатну квартиру в цьому районі сягає $2400.

І друга квартира, яку ми дивилися, просто закохала нас в себе.

Просто подивіться на фото - http://www.thebrooklynhomecompany.com/portfolio/15th-street-1-bedroom/ (вживу вона ще краща).

Її особливстю є те, що дизайном інтер’єру займалася The Brooklyn Home Company, яка підійшла дійсно творчо до своєї справи. Це був перший помаранчовий холодильник, який я бачив на зйомній квартирі :) Кожному мешканцю на даху будинку виділялося приватне місце. З мінусів - це ціна. Ми навіть вже думали зняти у них студію, але потім таки вирішили, що ми не витримаємо в маленькому просторі втрьох. Що вже говорити про ситуацію, коли хтось приїде в гості. Та і в результаті нам залишили голосове повідомлення, що вони не зможуть обробити нашу заявку, оскільки ми лише приїхали - у нас немає деяких документів тощо.

Друга квартира була зовсім поряд, але, як це завжди буває, у мене закінчилися гроші на телефоні. Добре, що якщо походити по району - то завжди можна знайти відкриту Wi-Fi мережу - і так через емейл ми повідомили, що стоїмо вже внизу. Квартира нам також сподобалася. Прямо в будинку була спортзала (безкоштовна для мешканців, окрема кімната для зберігання речей - велосипедів, валіз, мотлоху тощо, яка виділялася на кожну квартиру). Ось вона - http://streeteasy.com/nyc/rental/819611-rental-572-5th-avenue-park-slope-brooklyn

Після того були ще кілька спроб дивитися в цьому районі квартири. Але ми потрапили не в сезон для оренди житла. У них Різдво - багато хто їде у відпустки. Деякі ріелторські офіси нам просто не відповідали. Ми вже навіть їздили на Брайтон Біч заради цікавості, з якого тікали, немов потрапили назад в минуле. Вперше за тривалий час у мене там в супермаркеті попросили зняти рюкзак. Шок!

Але після одного з переглядів квартир в Park Slope брокер нам запропонував “чудову квартиру” в Washington Heights. З огляду на нашу ситуацію, він сказав, що в цьому будинку дуже лояльний менеджмент і ймовірно вони погодяться взяти іноземців. І хоча ми чомусь вже навіть не розглядали цей район, все ж таки вирішили подивитися. Наступного дня ми вранці вже поїхали дивитися цю квартиру. Одразу були приємно здивовані, що будинок був поряд з метро.

Квартира нам одразу сподобалася. Трохи збентежило те, що вона трохи темнувата через гору. Але те, що вона була геть нова, з пральною машинкою, з парком поряд, нас підкупило. Ми в той самий день заповнили форму і почали чекати на відповідь менеджмента. Загалом, це також один з моментів, на який треба зважати - ви можете чекати відповідь як пару днів, так і пару тижнів. Ми насправді дуже хвилювалися, бо в готелі останній день був 30 грудня. І нам дуже хотілося зняти до того часу квартиру.

На щастя згодом менеджмент дав згоду - ми заповнили всі папери, заплатили всі потрібні гроші і невдовзі поїхали в Ikea підбирати нам речі в квартиру. Адже квартиру здають лише зі зробленою кухнею та ванною. Дуже рідко, коли вдаєтсья зняти мебльовану квартиру (моєму колезі пощастило).

Тому враховуйте, що ще потрібна сума $1000-2000, щоб купити потрібні меблі та аксесуари. В результаті маємо бюджет $6000-10000, щоб зняти квартиру на один місяць. Також доведеться підключити Інтернет - в залежності від района у вас може бути різний вибір. У нас вибору не було, а був аналог нашої Волі-кабель - “Time Warner Cable”. Мінімальний пакет у них обійшовся близько $34 за 10 мегабіт/сек. Але загалом довелося заплатити $100 ($40 за установку і $25 депозит за модем). При цьому вони мені помилково встановили Wi-Fi рутер, через який я мав дуже малу швидкість - довелося дзвонити в підтримку, проходити кілька етапів - пояснював одному, переключали на іншого, знову по колу, “спробуйте почистити кеш в браузері” тощо. В результаті таки дали телефон тех. підтримки - вони приїхали, замінили модем на нормальний - тепер все літає :) Бо я вже почав розчаровуватися, що така технологічна країна має такий поганий інтернет. Від телебачення та домашнього телефона ми вирішили відмовитися :)

Також мешканці мають на себе заключити угоди з електричною і газовою компанією, яка є також в принципі монополістом - Con Edison. Але іронія в тому, що вони ж самі пропонують підключити, приміром, електрику від іншої компанії, у якої це може бути дешевше. Бо фактично Con Edison є постачальником. І якщо ти з ними напряму заключаєш угоду, то вони постачають власну електроенегрію, якщо не з ними, то вони лише отримують гроші за передачу електроенергії. При цьому самі ж кажуть, що якщо заключити з іншою компанією, то можна отримати знижку на перші 2 місяці. От такі от монополісти.

Приємним моментом є те, що майже за все можна платити через інтернет, або взагалі прив’язувати платіж до свого банківського рахунку - і вони автоматом зніматимуть у тебе гроші. Хоча за квартиру, треба посилати чек поштою. Відкрити чужий лист тут це кримінальний злочин - тому все необхідне вільно надсилають листами.

Ще цікава річ - коли дзвониш кудись - на вибір пропонують англійську або іспанську мову спілкування. Con Edison пропонує ще й російську та китайську. Я скористався російською, бо якщо чесно, то поки дуже важко по телефону розбирати те, що вони говорять - доводиться часто перепитувати. Наче нескладні фрази, але доки зрозумієш через їхню вимову…

Також по кожному будинку в НЙ можна подивитися різну інформацію на сайті Department of Buildings - http://www.nyc.gov/html/dob/html/bis/bis.shtml

Приміром, ось інформація про мій будинок: http://on.nyc.gov/XJnA0A

В розділі Violations-DOB можна побачити, що 8 грудня 2011 хтось повідомив про проблему з ліфтом.

Таким чином, можна перевіряти цікавий вам будинок на рахунок того, чи багато в ньому проблем було за останній час.

Наче багато написав.

Наступного разу напишу, які етапи треба проходити новоприбульцю, щоб ставати повноцінним членом суспільства.

Йду спати, коли в Києві вже почався робочий день…

Коментарі